Nábytok v prevedení vysoký lesk je neustále sa vracajúcim interiérovým trendom. Raz v popredí záujmu, inokedy iba ako doplnkový akcent, ale svoje miesto a využitie si v našich interiéroch nachádza už niekoľko sezón.
Táto jedinečná povrchová úprava je schopná vytvoriť, čistý súčasný a minimalistický pocit v každom interiéry. Výborne sa kombinuje s drevenými dekormi , kde vďaka kontrastu vytvára dramatický efekt.
Ďalšou nespornou výhodou je, že lesklý povrch ako taký dokáže optický zväčšiť a presvetliť priestor, keďže svetlo odráža a nie absorbuje. Je preto výbornou voľbou napríklad pre menšie mestské byty.
V našej praxi sa s požiadavkou na nábytok s povrchovou úpravou vo vysokom lesku stretávame veľmi často. Nielen my, ale aj dodávatelia materiálov pre nábytkárstvo tento trend v svojej ponuke reflektujú, vďaka čomu je dnes trh plný možností lesklých povrchov s rôznymi úžitkovými a estetickými vlastnosťami
Ako sa v nich teda vyznať? Ktorý si vybrať? V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame krátky a stručný prehľad, ako lesk v interiéry správne používať.
Pri výbere lesklého materiálu zohľadňujeme tri základné aspekty:
- Ako veľmi má byť povrch lesklý
- Tvrdosť, alebo odolnosť povrchu proti poškrabaniu
- Cenová dostupnosť
Z hľadiska úrovne lesku
- Intenzita lesku pri lesklých materiáloch závisí od dvoch hlavných parametrov: podkladu, na ktorý sa lesk aplikuje a samotného povrchu. Čím zrnitejší podklad a tenšia povrchová vrstva, tým je výsledný efekt menej hladký , vzniká efekt tzv. pomarančovej kože.
V prípade, že je Vašou prioritou čo najvyšší stupeň lesku odporúčame siahnuť po lesklých materiáloch z akrylátu na podkladovej MDF doske. Z našej ponuky sú to povrchy SENOSAN a SENOSAN anti scratch, ktorý ma navyše vysokú odolnosť proti poškriabaniu.
Z hľadiska odolnosti
- V prípade, že nábytok plánujete na frekventovanejšie miesto alebo častejšie používanie, odporúčame siahnuť po odolnejších prevedeniach, napr. lesklých povrchoch z HPL laminátu, napr. Thermopal od nemeckej značky Pfleiderer. Pri vysokej odolnosti si zároveň zachovávajú aj vysokú úroveň lesku. Preto sú určené pre čelné plochy s vyšším zaťažením, napríklad dvierka na kuchynských linkách.
Z hľadiska ceny
- V prípade, že si želáme lesklé prevedenie aj menej exponovaných častí nábytku (napr. korpusy, vnútorné vybavenie) je možné využiť ponuku lesklých laminátových povrchov. Tie sa vyznačujú nižšou lesklosťou, ale aj výhodnejšou cenou.
Samostatnou kategóriu lesklých povrchov tvoria lakované materiály. Tejto kategórií ťažko prisúdiť jednoznačné vlastnosti, výsledný efekt záleží od kvality použitého podkladu a precíznosti lakovania. Výhodou lakovaných povrchov je široká škála farebnosti. Lakovanie zároveň umožňuje dosiahnuť aj ten najvyšší stupeň lesku. Vzhľadom na technologickú zložitosť výroby však patria lakované materiály k cenovo náročnejším riešeniam. Tieto povrchy dokážu splniť aj najvyššie nároky a očakávania iba v prípade, že sú profesionálne realizované, preto sa pri ich realizácií odporúča obrátiť na skúsených remeselníkov alebo firmy.
Použitie v interiéry.